Jak dbać o produkty z żywicy?

Wykorzystywana przez bookova.pl żywica imituje szkło, lecz jest od niego lżejsza i nie tłucze się, to znaczy nie rozpada się na kawałki po upadku na twarde podłoże. Cecha ta odnosi się do małych elementów żywicznych, czyli takich wielkości jakich używam do produkcji np. biżuterii. Przy większych elementach, takich jak zakładki, przy upadku na twarde podłoże istnieje ryzyko powstania odprysków i powierzchniowych pęknięć. Jest to proces nieodwracalny. Tak uszkodzonego elementu nie da się już przywrócić do stanu pierwotnego. Należy mieć tego świadomość i zachowywać ostrożność w obchodzeniu się z nimi.

Produkty z żywicy dodatkowo nie powinny być narażone na kontakt z wodą, lub długotrwały kontakt ze słońcem. Promienie UV mogą powodować blaknięcie zatopionych kwiatów, jak i żółknięcie samej żywicy.

Do produktów gdzie pojawia się krystaliczna, nie barwiona żywica, dodawany jest dodatkowo stabilizator UV który ma za zadanie wydłużyć żywotność przejrzystej żywicy, zwalniając proces jej żółknięcia, ale lepiej zapobiegać, prawda? 🙂

Jak czyścić przedmioty z żywicy?

Żywicę można umyć mydłem w kostce lub mydłem w płynie, a następnie dokładnie osuszyć bawełnianą lub flanelową szmatką. Żywica jest materiałem twardym, ale z upływem czasu mogą powstać rysy na jej powierzchni. Aby zminimalizować ryzyko powstania rys należy zadbać, aby noszona biżuteria nie ocierała się o twarde elementy garderoby, np., suwaki. Niedopuszczalne jest czasowe przetrzymywanie jej luzem w kieszeni lub torebce. Jeśli już na powierzchni żywicy powstaną rysy, radzimy przysłać cały element do profesjonalnej regeneracji  w mojej pracowni.

Kilka porad by cieszyć się swoim produktem jak najdłużej!

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, a będziesz się nią cieszyć się przez długi czas. Żywica jest materiałem lekkim i odpornym na stłuczenia. Używam najwyższej jakości krystalicznej żywicy jednak, aby przez długi czas cieszyła pięknym wyglądem należy stosować kilka podstawowych zasad:

  • uważaj na ostre przedmioty ponieważ żywica nie jest odporna na przecięcia,
  • nie używaj drapaków, ani innych ostrych powierzchni
  • unikaj kontaktu z środkami chemicznymi, spryskiwania zakładki perfumami, lakierami, zmywaczami do paznokci itp.
  • nie wystawiaj na bezpośrednie działanie UV oraz wysoką temperaturę np. na bezpośrednie ostre słońce gdyż może zmięknąć (jeśli tak się stanie jak najszybciej przenieś ją do cienia w chłodne miejsce)
  • aby odświeżyć zakładkę przemyj ją letnią wodą z mydłem, wytrzyj do sucha, wypoleruj miękką, bawełnianą lub flanelową ściereczką (polecam suche ściereczki do mycia/polerowania szyb), możesz też co jakiś czas pokryć powierzchnię wazeliną, a następnie wypoleruj miękkim materiałem (suchą ściereczką do szyb)

Końcowe porady…

Jeżeli już zdarzył się jakiś nieszczęśliwy wypadek, i przykładowo rozlana lub rozpylona chemia uszkodziła lub zmatowiła powierzchnię żywicy, skontaktuj się ze mną przez sklepbookova@gmail.com. W 80% przypadków jest to proces który da się naprawić. Liczy się to z dodatkowymi kosztami, ale lepsze to, niż wyrzucenie nietuzinkowego przedmiotu do kosza!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top